Travel2

با توجه به فرارسیدن تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ آیا امکان سفر خارجی وجود دارد و ایرانی‌ها به کدام کشورها می‌توانند سفر کنند؟

 

تعطیلات نوروز همواره یکی از فرصت‌هایی است که مردم ایران رخت سفر بر می‌بندند تا فارغ از مشغله‌های روزمره، دمی را در آسایش بگذرانند؛ اما امسال نیز همچون سال گذشته، سایه شوم ویروس کرونا بر جهان احساس می‌شود و صنعت گردشگری را همچنان تحت‌تاثیر سیطره قرار داده است. اگرچه این روزها خبرهای امیدوارکننده‌ای از گسترش واکسیناسیون در جهان به‌ گوش می‌رسد، اخبار شیوع انواع جهش‌یافته ویروس نیز بر نگرانی مردم و مسئولان می‌افزاید؛ تا جایی که بنا بر تصویب ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ نیز با محدودیت‌هایی مواجه خواهد بود.

بنا بر آخرین اطلاعیه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تنها با آن دسته از سفرهای نوروزی موافقت کرده است که در قالب تور برگزار شوند. انجام رزرواسیون اماکن اقامتی نیز از دیگر شروط برای انجام سفر نوروزی است.

از سوی دیگر و مطابق انتظار، سایر کشورهای جهان نیز محدودیت‌هایی را برای پذیرش گردشگر در نظر گرفته‌اند. بسیاری از کشورهای گردشگر‌پذیر با ارزیابی خطرات احتمالی از پذیرش گردشگران خودداری می‌کنند و سفر توریستی به سایر کشورها نیز تابع مقررات و محدودیت‌های متنوع است. در این راستا، سفرهای خارجی از مرز ایران در سال ۱۳۹۹ به‌شکل نامحسوسی کاهش داشت. ولی نزدیک شدن تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ و تاکید به سفر با تور، سوالی که در اذهان ایجاد می‌شود این است که برای سفرهای خارجی، چه مقاصدی می‌تواند در سبد خانواده‌های ایرانی قرار بگیرد؟

بدیهی است که مقررات کشورهای مختلف در دوران پاندمی با تغییرات فراوانی همراه است و بر همین اساس، مطلب پیش‌رو نیز مطابق با بخشنامه‌ها و قوانین، به مرور زمان به‌روزرسانی خواهد شد.

 

کشورهای خارجی که در نوروز ۱۴۰۰ ایرانی‌ها می‌توانند سفر کنند:

  • تور ترکیه
  • تور سریلانکا
  • تور مالدیو
  • تور ارمنستان
  • تور کنیا
  • کشورهایی که سفر به آن‌ها مشروط به قرنطینه اجباری است

     

 تورهایی که برای نوروز ۱۴۰۰ برگزار نمی‌شوند 

کشورهایی نظیر تایلند، مالزی، گرجستان، هند، آذربایجان و تمامی کشورهای اروپایی، برنامه‌ای برای بازگشایی مرزهای خود به‌روی گردشگران ندارند‌. گرچه این مقاصد همواره از جمله مقاصد محبوب نزد ایرانیان به شمار رفته است، برگزاری تورهای نوروز ۱۴۰۰ در این کشورها در حال حاضر امکان‌پذیر نیست