موزه زیردریایی در قبرس

 ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، یک موزه زیردریایی در کشور قبرس افتتاح شد.

دولت قبرس با هدف جذب غواصان گردشگر یک موزه مجسمه زیردریایی در تفرجگاه ساحلی آیاناپا راه اندازی کرده است.

آثار به نمایش درآمده در موزه مجسمه های زیردریایی آیاناپا (Musan) از مصالح دریایی از جمله سنگ، صخره و صدف ساخته شده اند تا با حیات دریایی در هماهنگی باشند. مسئولان موزه می گویند با هدف ارتقای تنوع زیستی منطقه، مجسمه های موزه بگونه ای طراحی شده اند که در گذر زمان به صخره های مرجانی تبدیل شده و در نهایت یک جنگل زیردریایی تشکیل دهند.

از همین رو، بیش از 90 اثر نصب شده در این موزه کار جیسون دکاره تیلور مجسمه ساز سرشناس انگلیسی است. این هنرمند معروف در ساخت مجسمه های منحصر بفرد خود از نوعی سیمان استفاده می کند که قابلیت رشد مرجانی و تبدیل به زیستگاه مصنوعی برای موجودات دریایی را دارد.

موزه زیردریایی قبرس در یک منطقه حفاظت شده در شهر پرنرا واقع در ساحل جنوب شرقی این کشور ساخته شده تا بر حفاظت شده بودن آن تاکید شود. مجسمه های این موزه در عمق حدود 10 متری و در مساحت بیش از 167 متر از بستر دریا نصب شده اند.

افزون بر ارتقای تنوع زیستی، جذب گردشگر دیگر دلیل حمایت دولت قبرس از افتتاح این موزه بود. شورای شهر آیاناپا در سال 2014 میلادی ایده ساخت چنین موزه ای را مطرح کرد و طرح راه اندازی موزه Musan سه سال بعد کلید خورد. به گزارش روزنامه سایپرس میل، افتتاح این موزه یک میلیون یورو هزینه داشته است، اما گردشگران به شرط رزرو وقت می توانند بصورت رایگان از آن بازدید کنند. براساس پیش بینی های دولت محلی، موزه مجسمه های زیردریایی آیاناپا ظرفیت جذب سالانه 50 هزار گردشگر را دارد.