گردشگران در ترکیه

در پی تبلیغات زیرزمینی و غیررسمی تورهای واکسیناسیون به مقصد ترکیه، رسانه‌های این کشور و فعالان گردشگری تبلیغ چنین تورهایی را کلاهبرداری و دروغ توصیف کردند.

در روزهای اخیر خبری در رسانه‌های ترکیه منتشر شد که بر اساس آن، یک آژانس مسافرتی ایرانی نام برده شده که در ازای دریافت ۲۷۰۰ لیر (حدود هشت میلیون تومان با محاسبه نرخ روز لیر) وعده واکسن فایزر را بدون داشتن اقامت و پاسپورت ترکیه داده است. این در حالی است که مقامات ترکیه بارها بر عدم واکسیناسیون گردشگران در این کشور تاکید کرده‌ و یادآور شده‌اند که در حال حاضر تزریق واکسن در ترکیه بدون داشتن اقامت و پاسپورت این کشور امکان‌پذیر نیست. فعالان گردشگری و رسانه‌های ترکیه نیز با دروغین خواندن چنین تورهایی، نسبت به کلاهبرداری‌ها از این طریق هشدار داده‌اند.

در همین راستا حسین کرک، رییس جامعه گردشگری خاورمیانه در ترکیه با واکنش به تبلیغ این نوع  تور ترکیه، خواستار توقف هرچه سریع‌تر این تبلیغات شد و این موضوع را موجب تخریب چهره گردشگری ترکیه دانست. وی با اشاره به اطلاعات نادرست تبلیغ درباره دوز دوم واکسنی که با فاصله کم و دو روز بعد از دوز اول تزریق خواهد شد، تصریح کرد:

معلوم ‌نیست کدام واکسن و آمپول تقلبی را به مردم تزریق کرده‌اند. این عمل متناسب با کدام اخلاق انسانی و وجدانی است؟

از سوی دیگر حرمت‌الله رفیعی، رییس هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اشاره به نبود هیچ‌گونه گزارش و شکایتی در این خصوص تورهای جعلی واکسیناسیون ترکیه، تاکید کرد:

در ترکیه به هیچ مسافر ایرانی واکسن تزریق نمی‌شود، مگر این‌که در این کشور اقامت رسمی داشته باشد. دولت ترکیه هم بارها اعلام کرده برای توریست‌ها واکسن تزریق نمی‌کند و فعلا برنامه‌ای ندارد. شاید در آینده برنامه این کشور تغییر کند، اما در حال حاضر هیچ برنامه‌ای را اعلام نکرده و واکسن هم به خارجی تزریق نمی‌کنند.

رفیعی با بیان اینکه اجرای تور به کشورهایی که امکان تزریق واکسن به گردشگران و اتباع خارجی را دارند، مغایر با مقررات داخل کشور نیست، اذعان داشت:

بعید است با وجود مقررات ترکیه در خصوص واکسیناسیون کرونا، آژانس‌های ایرانی وعده واکسن داده باشند، مگر این‌که زیرزمینی اتفاق افتاده باشد.

اظهارات رییس هیئت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در حالی است که چندی پیش، ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبلیغ و اجرای تور واکسن را فاقد وجاهت قانونی اعلام کرده‌ بودند و از تایید آن سر باز زدند.

شایان ذکر است که چندی پیش انتشار ویدیویی تحریف‌شده از فردی که در حال تبلیغ برای واکسیناسیون عمومی در ترکیه بود، برخی مردم، فعالان گردشگری و حتی مسئولان را به این باور رساند که در ترکیه بدون محدودیت به گردشگران خارجی واکسن تزریق می‌کنند و این موضوع دست‌مایه‌ای برای اجرای تور و سفر به ترکیه برای تزریق واکسن شده بود. در حالی که بنا بر اعلام صریح دولت ترکیه، این کشور برنامه‌ای برای واکسیناسیون گردشگران و اتباع خارجی غیرمقیم در این کشور ندارد.