صدور مجدد ویزای گردشگری

معاون گردشگری از صدور مجدد ویزای گردشگری ایران برای گردشگران خارجی، به‌دنبال توافق‌های اولیه، از نیمه دوم تیرماه ١۴٠٠ خبر داد.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با اشاره به توقف صدور ویزای گردشگری ایران از سال گذشته تاکنون و بسته بودن مرزها به روی گردشگران خارجی از زمان شیوع ویروس کرونا، از توافق اولیه با وزارت‌خانه‌های امور خارجه، کشور و بهداشت برای بازگشایی مرزهای ایران به روی گردشگران خارجی خبر داد. وی با تاکید بر از سرگیری صدور ویزای توریستی پس از تهیه و تایید نهایی مقررات و پروتکل سفر، خاطرنشان کرد:

موضوع بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی تابه‌حال، دو سه مرتبه در کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا مطرح شده و قرار بود این ستاد مصوبه آن را صادر کند که کشور با پیک کرونای انگلیسی و هندی مواجه شد و موضوع متوقف ماند.

تیموری با اشاره به پیگیری سرسختانه معاونت گردشگری از وزارت‌خانه‌های مربوط، از نظر مثبت کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا نسبت به بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی خبر داد و اذعان کرد:

غیر از وزارت بهداشت که ملاحظاتی داشته است، این طرح مخالف دیگری ندارد. بنابراین موضوع را یک‌بار دیگر دوشنبه هفته گذشته در کمیته‌های تخصصی مطرح کردیم و با اشاره به مصائب معیشتی و شغلی فعالان گردشگری در بیش از یک سال گذشته، قرار شد پروتکلی در ارتباط با سفر گردشگران خارجی و بازگشایی مرزها در وزارت کشور با محوریت اداره کل امور مرزی نهایی شود و دوباره در کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا مورد بررسی قرار گیرد تا پس از تایید و تصویب، از نیمه دوم تیرماه صدور ویزای توریستی ایران از سر گرفته شود.

معاون گردشگری با تاکید بر لزوم اصلاح و به‌روزرسانی پروتکل و مقررات سفر به ایران به‌دلیل بحث تردد از مرزها علاوه بر موضوع گردشگران خارجی نیستند، اظهار داشت

بازگشایی مرزها به بسترسازی نیاز دارد، نمی‌توان انتظار داشت یک‌باره گردشگران به ایران سفر کنند، به‌ویژه با فضایی که پس از شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است. بنابراین ما برنامه‌ریزی برای بازاریابی را انجام داده‌ایم؛ مثلا قرار است از ظرفیت المپیک توکیو (ژاپن) و اکسپو دبی (امارات) برای معرفی ایران استفاده کنیم و روی نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری با توجه به محدودیت حضور در تعداد زیادی از آن‌ها بازنگری داشته باشیم.