درخواست ایرلاین ها

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، درخواست ایرلاین ها برای لغو یک پروتکل صورت گرفت.

در پی شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در کشور، اواخر مهر پارسال بود که وزیر راه و شهرسازی درباره پروتکل های جدید برای پروازهای مسافری اینگونه توضیح داد که از ابتدای آبان 1399 همه ایرلاین ها باید محدودیت پذیرش 60 درصدی مسافر را در همه پروازهای داخلی خود رعایت کنند و بر این اساس بارها شرکت های هواپیمایی و انجمن آنها مکاتباتی با مسئولان دستگاه های مختلف متولی برای لغو این مجوز در راستای کاهش ضرر و زیان وارد شده به آنها انجام دادند.

 

حتی انجمن شرکت های هواپیمایی به رئیس جمهور نامه نوشتند که این پروتکل بهداشتی تنها در ایران رعایت می ‍شود و در هیچ کشوری به تایید نرسیده است و برخی مواقع مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری نیز به صورت ضمنی این مسئله را تایید کردند اما ستاد ملی مقابله با کرونا این مسئله را نپذیرفت و این پروتکل در حال حاضر همچنان رعایت می شود.

البته در این میان ایرلاین هایی هم بودند که بارها تخلف کرده و با تصاویر و کلیپ هایی که مردم در فضای مجازی از صندلی های پر آنها منتشر کرده بودند، معرفی شده و با آنها برخوردهایی صورت گرفت.

 

نهایتا پس از گذشت بیش از هفت ماه از ابلاغ و اجرای این پروتکل بهداشتی، یونس دقیق کیا، رییس هیات مدیره انجمن شرکت های هواپیمایی دوباره این مسئله و درخواست ایرلاین ها را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه عدم لغو محدودیت 60 درصد در سفرهای هوایی ضررهای جبران ناپذیری به شرکت های هواپیمایی وارد کرده، گفت: خواستار لغو این محدودیت در پروازها هستیم و این درخواست با توجه به شواهد علمی موجود در سایر کشورها مطرح شده و بارها این کار را آن را اعلام کرده ایم.

دقیق کیا افزود: با توجه به افزایش روند واکسیناسیون در کشور از یک سو و ضررهای جبران ناپذیر اعمال محدودیت 60 درصد پذیرش مسافر برای شرکت های هواپیمایی از سوی دیگر، درخواست لغو این محدودیت را بار دیگر تکرار می کنیم. با توجه به وجود تحریم ها و مشکلات عدیده ای که شرکت های هواپیمایی با آن روبرو هستند، هدر رفتن 40 درصد از ظرفیت منابع ملی در پروازها هیچ توجیهی ندارد.

رئیس هیات مدیره انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: شرکت های هواپیمایی داخلی در شرایط تحریمی که نمی توانند قطعات مورد نیاز خود را به راحتی تامین کنند و ناوگان موجود را سرپا نگه دارند. از سوی دیگر عدم استفاده از ظرفیت کامل پروازها و محدود کردن مردم برای استفاده از ظرفیت کامل پروازها، به معنای هدر رفتن سرمایه های ملی در شرایط کنونی است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که براساس آخرین آمارهای منتشر شده رسمی، هرگاه پروتکلی نادیده گرفته شده و سفرهای مردم بیشتر شده است شیوع ویروس کرونا در کشور نیز شدت پیدا کرده است و بنابراین با وجود اینکه ایرلاین ها از کاهش پروازهای داخلی و کاهش پذیرش مسافر در هر یک از پروازها به دلیل رعایت پروتکل بهداشتی مذکور زیان دیده اند، بهتر است به جای درخواست لغو این محدودیت از دولت درخواست حمایت بیشتر برای جبران این ضرر و زیان وارد شده کنند.