جذب گردشگر در ماه رمضان

داستان چیست؟

مهدی عباسی، کارشناس گردشگری با بررسی راهکار کشورها برای جذب گردشگر در دوران کرونا که بیشتر مبتنی بر افزایش اعتماد و کاهش هزینه است، به گوشه ای از تلاش های ترکیه در این باره اشاره کرد و گفت: با فرارسیدن ماه رمضان و با وجود محدودیت های کرونا برای شهروندان این کشور، هتل های پنج ستاره برای جذب گردشگر در این دوران پکیج های ویژه اقامتی طراحی کرده اند که مثلا قیمت ها را برای دو شب اقامت با دو وعده سحر و افطار از هفت هزار تا 116 هزار لیر کاهش داده اند، در حالیکه قیمت اقامت در برخی هتل های پنج ستاره، در روزهای عادی، بدون احتساب مالیات بین 370 یورو تا شش هزار یورو فقط برای یک شب متغیر است.

 

به گفته او، هتل های پنج ستاره در ترکیه پیش از ماه رمضان این فعالیت را آغاز کرده اند، به ویژه آنکه براساس تصمیم ستاد کرونا در این کشور، هیچ رستورانی نمی تواند وعده های افطار را برگزار کند، بنابراین هتل ها بسته های اقامتی را برای مسافرانی که در ماه رمضان به این کشور سفر می کنند، تهیه کرده اند.

عباسی گفت: این هتل ها که برخی از آنها کاخ ها و عمارت های تاریخی ارزشمندی هستند، برای جذب بیشتر مسافر، در پکیج اقامت غذاهای لذیذ محلی ترکیه را برای وعده سحر و افطار در نظر گرفته اند.

 

ترکیه در سال 2019 بیش از 36 میلیون نفر توریست داشت، اما با شیوع ویروس کرونا و لغو پروازهای این کشور شمار گردشگران آن تا حدود 70 درصد کاهش یافت و به رقم 16 میلیون نفر رسید. بنا بر اعلام موسسه آمار این کشور، درآمد صنعت گردشگری ترکیه در سال 2020 بیش از 65 درصد کاهش داشت و بالغ بر 12.6 میلیارد دلار شد. اقدام این کشور برای بازگرداندن گردشگران، تقویت سیستم های ایمنی و کنترل محیط های مورد استفاده گردشگران بود و دولت این کشور با وجود اعمال شرایط قرنطینه و محدودیت تردد برای شهروندان، گردشگران خارجی را از این امر مستثنی کرد. مقامات گردشگری این کشور امیدوارند با سرعت گرفتن واکسیناسیون در بیشتر کشورها، شمار گردشگران ترکیه در سال 2021 به 20 میلیون نفر برسد.