25

ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، یونان در انتظار بازگشت گردشگران است.

قضیه چیست؟

در سراسر اروپا مردم در انتظار مشخص شدن وضعیت سفرهای خارجی در تعطیلات تابستانی هستند؛ در حال حاضر بسیاری از کشورها این سفرها را ممنوع یا مردم را از سفر رفتن دلسرد کرده اند. یونان یکی از کشورهایی است که به شدت به صنعت گردشگری وابسته است و بدنبال راهی برای بازگرداندن مسافران خارجی است که واکسینه شده اند یا نتیجه منفی آزمایش کرونا را ارائه می کنند. با توجه به اینکه آمار ابتلا به ویروس کرونا همچنان در بسیاری از نقاط اروپا روند افزایشی دارد، وضعیت گردشگری یونان نیز نامشخص است.

 

در شرایط عادی، ماه آوریل آغاز فصل گردشگری برای قایقداران آتنی است اما این روند هم بدلیل همه گیری کرونا با وقفه مواجه شده است. یونان امیدوار است بتواند از اواسط می میزبان مسافران باشد، اما مشخص نیست در آن زمان چه تعدادی از کشورها امکان سفر برای شهروندانشان را فراهم کنند. در حالیکه به نظر می رسد آمار ابتلا به ویروس کرونا در بریتانیا رو به کاهش است، بسیاری از نقاط اروپا با افزایش آمار مبتلایان به این ویروس مواجه هستند. محدودیت های کرونایی سختگیرانه ای همچنان در یونان درحال اجراست.

ادامه این شرایط ناامیدی شهروندان این منطقه را بدنبال داشته است، چرا که صنعت گردشگری در یونان حدود یک پنجم اقتصاد این کشور را در برگرفته است. یونان قصد دارد تمام کارکنان بخش گردشگری را تا تابستان واکسینه کند و از اجرای طرح ارائه گواهی یا گذرنامه واکسن برای راه دادن گردشگران خارجی به کشور نیز استقبال کرده است. اتحادیه اروپا نیز مذاکره درباره صدور یک گذرنامه دیجیتالی را که نشان دهنده وضعیت واکسینه شدن، نتیجه آزمایش کرونا و آنتی بادی این ویروس است، آغاز کرد.