24

سفرهای خارجی و داخلی ایرانی ها چقدر کم شدند؟

قضیه چیست؟

ولی تیموری، معاون گردشگری نیز با استناد به آمار اقامت در مراکز رسمی کشور اعلام کرد که سفرهای نوروزی تا 96 درصد کاهش را در مقایسه با نوروز سال 98 تجربه کرده است. او معتقد است با توجه به محدودیت ها و ممنوعیت های سفر در نوروز 99 باید آمارها را با سال 98 مقایسه کرد.

به گفته معاون گردشگری از 28 اسفند سال 99 تا سیزدهم فرودین سال 1400، دو میلیون و 557 هزار و 841 نفر شب اقامت در مراکز تحت نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شده است. او همچنین محاسبه کرده که اگر میانگین اقامت را دو شب در نظر بگیریم، نوروز امسال یک میلیون نفر سفر رفته اند. معاون گردشگری در این محاسبات، بدون درنظر گرفتن اسکان مسافران در مراکز غیررسمی، خانه های اجاره ای و شخصی، تنها به آمار اقامت در مراکز رسمی اکتفا کرد، این درحالی است که طبق گزارش مرکز آمار در بهار سال 98 از مجموع 102 میلیون سفری که انجام شد حدود 54 درصد بدون اقامت شبانه و 46 درصد با اقامت شبانه بود که حدود 60 درصد سفرهایی که اقامت شبانه داشت، به انگیزه دیدار دوستان و بستگان و اقامت در خانه آن ها انجام شد.

 

با این حال، حرمت الله رفیعی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با استناد به آمار فروش بلیت پرواز، قطار، تور و اقامتگاه تخمین می زند سفرهای داخلی در نوروز 1400 تا حدود 70 درصد کاهش داشته است. هرچند به گفته او، در برخی مناطق مثل کیش، ضریب اشغال اقامتگاه ها به 70 درصد رسید و در مقابل شهرهایی مثل مشهد بیشتر هتل ها بدون مسافر و تعطیل ماندند و ضریب اشغال هتل های این شهر میانگین 20 درصد بود.

رفیعی درباره کاهش سفرهای خارجی گفت: وضعیت اقتصادی به هم ریخته مردم و افزایش هزینه سفرهای خارجی و از طرفی تناقض درباره سفر و استرداد هزینه ها در صورت لغو شدن پروازها باعث شد مردم کمتر سفر بروند و فکر می کنیم تا 85 درصد ریزش سفرهای خارجی را در مقایسه با سال 98 تجربه کرده باشیم. نوروز 99 که مرزها بسته و پروازها تعلیق شده بود و سفری انجام نشد، بنابراین معیار مناسبی برای قیاس نیست.

او اضافه کرد: توان اقتصادی مردم پایین آمده، از طرفی نرخ ارز بالا رفته است، اگر مردم تا چند سال پیش ترکیه را با پنج شش میلیون تومان می رفتند حالا باید نفری 25 میلیون تومان بدهند.

 

او در ادامه گفت: استقبال از تورها و سفرهای خارجی در نوروز 1400 بسیار پایین بود، بطوریکه بیشتر پروازهای مسیر پرسفری مثل ترکیه نیمه خالی انجام شد. برای مسیر ترکیه 200 هواپیما در هفته مجوز پرواز دارند که معمولا در تعطیلات نوروز برای 100 تا 200 پرواز اضافه دیگر، دو کشور مجوز صادر می کردند، اما امسال نه تنها آن مجوزهای اضافه صادر نشد که تعداد پروازهای روزانه از 28 به 5 پرواز رسید. بسیاری از آژانس های مسافرتی برخلاف تصورشان باز هم متحمل ضرر و زیان شدند.

رفیعی همچنین گفت: یک ماه مانده به تعطیلات نوروز نامه ای از معاون گردشگری منتشر شد مبنی بر اینکه هزینه تورها و سفرهای خارجی و داخلی در صورت لغو به خاطر شرایط کرونا پس داده نشود که بعد آن را تکذیب کردند و گفتند خرید خدمات سفر تا سه ماه ضمانت شود تا درصورت لغو پرواز یا بسته شدن راه، هزینه مسافر سوخت نشود. همین تناقض در مسافران بی اعتمادی ایجاد کرد که در ریزش سفرها بی تاثیر نبود.

انتقاد از مدیریت سفرهای نوروزی

او مدیریت سفرهای نوروزی را دچار نوعی لجام گسیختگی و از هم گسستگی دانست و افزود: تا پیش از تعطیلات، اظهارات متناقض مردم را سرگردان کرده بود. مدیریت سفر هم بسیار ضعیف بود. در طول تعطیلات مدام پیام می دادند که سفر نروید و هر روز تغییر رنگ چند شهر را اعلام می کردند و 72 ساعت برای ترک فوری آن مناطق ضرب الاجل می دادند. در ستاد ملی کرونا یک قانون تصویب می کردند بعد خلاف آن عمل می شد. با پایان یافتن تعطیلات هم مردم مقصر شناخته شدند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با اشاره به اتهاماتی که متوجه صنعت گردشگری شده با توجه به وخیم تر شدن اوضاع کرونا در کشور اظهار کرد: اگر مراکز گردشگری آلوده هستند و عامل آلوده شدن مسافران به کرونا بوده اند وزارت بهداشت گزارش دهد. تمام پروتکل های بهداشتی در اماکن گردشگری رعایت می شود، وگرنه حتما وزارت بهداشت مثل رستوران ها و یا سایر مراکز از آنها نام می برد. بهتر است وزارت بهداشت مراکز درمانی را در حاشیه امنیت نگه دارد که مردم برای پیگیری امور درمانی از حضور در آنها دچار واهمه هستند.

او افزود: اگر وزیر بهداشت نگران انتقال ویروس جهش یافته از ترکیه به ایران است، آمار دقیق ارائه دهد که این تعداد مسافر از ترکیه مبتلا شده اند، چرا با مستندات و منطق با مردم صحبت نمی شود؟ متاسفانه ما فقط آمارسازی بلدیم، مثلا در زمان محمدشریف ملک زاده در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که جمعیت کشور 80 میلیون نفر بود و 50 درصد این جمعیت هم اصلا سفر نمی رفت، آمار می دادند در نوروز 120 میلیون نفر گردشگر داشته ایم. حالا هم که ویروس کرونا است، از این طرف بوم افتاده اند و آمار می دهند یک میلیون نفر سفر رفته اند. این آمارها کجا ثبت شده است که حتی ما به عنوان دست اندرکار گردشگری به آن دسترسی نداریم، آیا سایر دوائر نظارتی به این آمارها دسترسی دارند؟ ما را قانع کنید، مستندات ارائه دهید و سلیقه ای حرف نزنید.