سفرهای زیارتی و عتبات عالیات

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی سازمان حج و زیارت از راه‌اندازی سامانه جامع «زیارت» با امکان دسترسی به انواع سفرهای زیارتی و عتبات عالیات خبر داد.

مهران فرشید، مدیرکل دفتر طرح و برنامه و فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی سازمان حج و زیارت با اشاره به راه‌اندازی فاز نخست سامانه جامع زیارت هم‌زمان با آغاز نام‌نویسی سفر سوریه، از تجمیع سامانه‌های پذیرش زائران حج، عمره و عتبات در این سامانه به آدرس ziarat.haj.ir خبر داد. وی در این رابطه اظهار کرد:

این سامانه امکان تعریف انواع بسته‌های زیارتی را دارد و شرکت‌های مجری اگر بسته سفری را بعد از تایید، تعریف کنند می‌توانند آن را در سامانه زیارت بارگذاری کرده و از این طریق در معرض دید همه دفاتر زیارتی و خدمات‌گیرندگان قرار دهند.

فرشید با بیان اینکه شرکت‌های مجری، دفاتر خدمات زیارتی، زائران و کارشناسان ذی‌ربط در سازمان حج و زیارت می‌توانند از این سامانه استفاده کنند، تمام فعالیت‌ها در سامانه جامع زیارت را در راستای خدمت‌رسانی هرچه بهتر و سریع‌تر به مردم توصیف کرد و گفت:

متقاضیان می‌توانند تمام اقدامات و درخواست‌های خود را در این سامانه به‌صورت غیرحضوری انجام دهند و بسته‌های زیارتی را نیز از این طریق دریافت و انتخاب کنند.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان حج و زیارت ایجاد رقابت سالم و برخط، تنوع در بسته‌های زیارتی، توجه به تمام سلایق در قالب بسته‌های زیارتی، شفافیت، کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت را از جمله آثار راه‌اندازی سامانه جامع زیارت دانست و خاطرنشان کرد:

این سامانه در دست توسعه است و در حال حاضر فاز نخست آن رونمایی شده و در دسترس قرار گرفته و امید است با سرعت بیشتر سایر امکانات آن تکمیل شود و مورد استفاده عموم قرار بگیرد.

شایان ذکر است که سازمان حج و زیارت به‌عنوان متولی سفرهای زیارتی خارج از ایران، به‌تازگی انحصار سفرهای زیارتی را از شرکت «شمسا» برداشته و به دفاتر خدمات زیارتی امکان فعالیت در مسیرهای زیارتی سوریه و عراق را داده است.