سفر به ایران از چه کشورهایی ممنوع است؟

با توجه به اعمال محدودیت‌ و ممنوعیت‌های سفر از هشت کشور آفریقایی و چهار کشور اروپایی که به مدت 15 روز اعلام شد، جامعه گردشگری از وزارتخانه‌های کشور، گردشگری و خارجه، رسیدگی و چاره‌اندیشی را برای ورود مسافرانی که قصد سفر به ایران را دارند و ویزای توریستی دریافت کرده‌اند، تقاضا کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، با توجه به شیوع سویه جدید کرونا، « اُمیکرون»، وزارت کشور برای کنترل مسافران در مرزها، دستورالعملی را ابلاغ کرد. این دستورالعمل در جلسه فوق‌العاده ستاد ملی مدیریت کرونا در تاریخ ۲۸ آذرماه ۱۴۰۰ به تصویب رسید و طی آن، ورود مستقیم و غیرمستقیم مسافر از هشت کشور آفریقایی از جمله بوتسوانا، نامیبیا، اسواتینی، لسوتو، زیمبابوه، مالاوی و آفریقای جنوبی به مدت ۱۵ روز ممنوع اعلام شد.

علاوه‌براین، مسافران غیرایرانی که قصد ورود به کشور از کشورهای انگلیس، فرانسه، نروژ و دانمارک را چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم داشته باشند، به مدت ۱۵ روز ممنوع است. البته این ممنوعیت شامل دیپلمات‌های خارجی نخواهد شد.

همچنین از تاریخ چهارم دی‌ماه 1400، اتباع خارجی که از کشورهای پرخطر نباشند و پروانه اقامت معتبر جمهوری اسلامی، ویزای تحصیلی، ویزای ورود مخصوص بازرگانان و تجار، ویزای حق کار، ویزای درمانی (گردشگری سلامت)،  ویزای سرمایه‌گذاری و افرادی که مُهر خروج و مراجعت از پلیس مهاجرت و گذرنامه را داشته باشند، مجاز است. این افراد می‌توانند از طریق مرزهای زمینی، هوایی و دریایی به ایران وارد شوند.

به‌علاوه، مسافران و اتباع خارجی که مجاز به ورود هستند، باید کارت واکسن دو دُز واکسن کووید و نتیجه منفی تست PCR را که ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل از ورود انجام شده است، ارائه دهند.

اتباع ایرانی که در کشورهای همسایه زندگی می‌کنند، با ارائه کارت واکس دو دوز، تست منفی PCR و انجام مجدد تست در مرزهای ایران، می‌توانند از مرزهای زمینی وارد کشور شوند. همچنین خروج آنها از مرزهای زمینی بلامانع است.

علاوه بر این، اعلام شده که برای کنترل هرچه بیشتر، از مسافران در مبادی ورودی مرزهای هوایی، با هزینه خودشان تست PCR گرفته خواهد شد. اگر نتیجه تست فردی مثبت باشد، باید قرنطینه خانگی شود. شبکه‌های بهداشت شهری مسؤولیت نظارت بر مقررات قرنطینه را بر عهده دارند.

در پی این تصمیمات، از استانداران درخواست شده تا برای هماهنگی با قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، هیأت نظارت تشکیل دهند. همچنین ارزیابی میدانی کنترل روند مراقبت بهداشتی مرزی و اعمال مقررات قرنطینه در مرزهای پرتردد که ستاد ملی کرونا تصویب کرده، به آنها محول شده است.

وزارت بهداشت هم موظف شده تا برای شناسایی و رهگیری مبتلایان به سویه اُمیکرون، تجهیزات تشخیصی لازم را به تعداد کافی در اختیار استان‌ها قرار دهند.

همچنین برای جلوگیری از بروز مشکل در مرزها، از وزارت خارجه و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست شد تا مقررات تصویب‌شده را اطلاع‌رسانی کنند.

فعالان گردشگری به دلیل اجرای این محدودیت‌ها در آستانه سفر گردشگران خارجی به ایران، با احتمال بلاتکلیفی و سرگردانی گردشگران در مبادی ورودی کشور، ابراز نگرانی کردند و وزارت کشور، خارجه و گردشگری خواستند تا برای حل این مشکل تدبیری بیاندیشند.

این محدودیت و ممنوعیت‌های سفر به ایران، در شرایطی اجرا می‌شود که دو ماه پیش، صدور ویزای توریستی و سفر گردشگران خارجی به کشور، از سر گرفته شد. این ویزا حدود ۲۰ ماه با دستور ستاد ملی کرونا صادر نمی شد. عدم صدور ویزا به اعتقاد تورگردان‌ها باعث می‌شود بخشی از بازار گردشگری ایران از دست برود.

به دستور رئیس جمهور صدور دوباره ویزای گردشگری ایران از پنجم آبان‌ماه ۱۴۰۰ آزاد شد، اما در حال حاضر، به مدت 15 روز و با تصمیم ستاد ملی کرونا، متوقف شده است.

صنعت گردشگری ایران از سال ۱۳۹۸ به دلیل مشکلات و بحران‌های سیاسی و همچنین همه‌گیری و شیوع کرونا، دچار رکود و خسارات بسیاری شد. پیش‌بینی می‌شود که با صدور مجدد ویزا و از سرگیری سفرهای گردشگران خارجی به ایران تا بهار و پاییز سال ۲۰۲۲ ، شاهد جان گرفتن دوباره این صنعت باشیم.