تعطیلات کریسمس و قرنطینه در اروپا

سویه جدید کووید-19 معروف به اومیکرون از آفریقا به سمت اروپا حرکت کرد و جان افراد را در این منطقه با سرعتی بیشتر از سویه‌های قبلی گرفت.

درحالی که این جهش جدید بر افرادی که واکسینه شده‌اند یا قبل‌تر بهبود یافته‌اند، تاحدودی تاثیر دارد، آمار مبتلایان کشورهایی مثل فرانسه، نروژ، دانمارک، آلمان و بلژیک از وضعیتی اضطراری خبر می‌دهد که درصورت جدی نگرفتن، بحرانی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ورلدامتر، ایالات متحده آمریکا تاکنون بیشترین شمار مبتلایان به گونه‌ی امیکرون را داشته که مجموع قربانیانش را به بیش از 820 هزار تن می‌رساند.

 

جمعیت هلند: منتظر دوز سوم
با وجود واکسیناسیون 86درصدی جمعیت ساکن هلند در برابر کرونا، تزریق دوز بوستر یا دوز سوم به کندی پیش می‌رود و همین امر باعث کاهش ایمنی جمعیت در مقابل اومیکرون شده است.

یکی از دلایل کندی روند واکسیناسیون دوز سوم در هلند مشکلات تامین واکسن از کشورهای تولیدکننده بود. در همین خصوص به نقل از سی‌ان‌ان، وزیر بهداشت هلند، دو جونگ از تلاش‌های شبانه‌روزی و اورژانسی تامین واکسیناسیون دوز سوم خبر داد.

او همچنین از دلیل تعطیلی سراسری به عنوان زمان اضافه برای پیش‌بینی تعداد افرادی که در آینده به اومیکرون مبتلا خواهند شد خبر داد و گفت این تعطیلی فرصتی است تا کادر درمان برای مقابله با سویه جدید آماده شود.

روند ابتلا به امیکرون در کشور هلند نیز از هفته گذشته با شروع فعالیت مردم در بازارها و مراسم‌های سال نو شدت گرفت. به طوری که در تازه‌ترین اقدام محتاطانه دولت هلند، از تاریخ 28 نوامبر (هفتم آذرماه) مدارس ابتدایی را زودتر از موعد تعطیل کرد.

 

اعلام تعطیلی مشاغل و اماکن عمومی در هلند
نخست وزیر هلند، مارک روته به نقل از خبرگزاری رسمی فرانسه از لاهه، شنبه شب، وی در پیامی تلویزیونی به مردم هلند از شروع یک قرنطینه سختیگرانه تا اواسط ماه ژانویه خبر داد. او در این کنفرانس خبری از اجتناب‌ناپذیر بودن قرنطینه برای کنترل هرچه بهتر موج پنجم کرونا در هلند گفت:

هلند از اولین کشورهای قاره‌ سبز است که در برابر سیر جدید مبتلایان به اومیکرون دست به قرنطینه سراسری در کشورش زده است. پیش از هلند کشورهای فرانسه، اتریش و قبرس هم محدودیت‌های سفر و ورود و خروج مسافران را اعمال کرده بودند که باعث لغو بسیاری از فسیتوال‌های کریسمس شد.

ایرلند هم برای منع رفت و آمد در شهرهایش را از ساعت 8 شب به بعد اعمال کرد.

 

تعطیلی سراسری در هلند شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟
طبق این دستورالعمل همه مکان‌های عمومی شهرهای کشور هلند اعم از رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، موزه‌ها، سینماهای عمومی و سالن‌هایت تئاتر از تاریخ اعلام شده تا 14 ژانویه (25 بهمن ماه) تعطیل هستند.

موزه‌های مطرح و معروفی نظیر موزه ملی آمستردام، موزه ونگوک و موزه اشتیدلیک آمستردام هلند در نتیجه این قرنطینه سراسری تعطیل شدند.
سالن‌های ورزشی، فضاهای روباز ورزشی در پارک‌ها، اماکن فرهنگی و کلیه مقاطع تحصیلی در مدارس و دبیرستان‌ها هم تا اواسط ماه ژانویه تعطیل خواهند بود.
در ضمن این قوانین جز تردد و عبور و مرور شامل مهمانی‌ها و مراسم‌های سال نو میلادی در این کشور خواهند شد.

تعداد مهمان‌های مجاز در هر خانه نهایتا دو نفر است. البته روز قبل از کریسمس (new year’s eve) و روز بعد از آن تعداد مهمان‌های مجاز برای دعوت به منزل حداکثر چهارنفر می‌شود.

با این تفاسیر، اجتماع و برگزاری هر نوع مراسمی تا پایان تاریخ اعلام شده ممنوع است و مسافران ورودی به کشور امکان حضور در مراسم‌ها یا فستیوال‌های گردشگری را نخواهند داشت.

مراسم روباز و خارج از فضای منزل هم به صورت دو نفره مجاز است، به جز مواردی خاص مثل مراسم تدفین و خاکسپاری.
محدودیت خاصی برای تردد ماشین‌ها و تاکسی‌ها اعلام نشده و ناوگان‌های عمومی مثل اتوبوس و مترو به قوت خود پابرجا هستند.
شروع این تعطیلی سراسری در آستانه سال نو میلادی هلند باعث ایجاد ازدحام و ترافیک شدید در مراکز خرید شد. در این بین افرادی به آغاز دوباره محدودیت‌های کرونایی معترض هستند که منجر به اعتراضات سراسری و اعتصاب‌هایی از سمت مردم شده است.

طوری که جدای از هلند، شهروندان آلمانی در فرانکفورت دست به اعتراض و تظاهرات زدند و باعث ایجاد درگیری در سطح شهر شدند. در روتردام هلند نیز این اتفاق یک روز پس از شروع قرنطینه سراسری، تظاهرات مردمی در نزدیکی استادیوم بندی این شهر شروع شد که در نهایت با ورود پلیس و استفاده از ماشین‌های آب پاش به اتمام رسید.