18

تعطیلی یک‌سوم از مقاصد گردشگری جهان
سازمان جهانی گردشگری از تعطیلی یک‌سوم مقاصد گردشگری جهان تا این لحظه به واسطه شیوع ویروس کرونا خبر داد.

بنا بر تازه‌ترین داده‌های سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، تاکنون از هر سه مقصد گردشگری در جهان، یک مقصد به‌طور کامل به‌روی گردشگران بسته شده است. این سازمان معتقد است که انواع نوظهور و جهش‌یافته کووید ۱۹، دولت‌های بسیاری را متقاعد کرده‌ است تا دست از تلاش برای کاهش محدودیت‌های دوران پاندمی بردارند. این کشورها که اغلب متعلق به اروپا، آسیا و اقیانوسیه هستند، بار دیگر مقاصد گردشگری خود را به‌روی مسافران بسته‌اند.

از ابتدای ماه فوریه، ۳۲ درصد از مقاصد گردشگری جهان به‌طور کامل به‌روی گردشگران بین‌المللی بسته شده است. این در حالی است که بیش از نیمی از این مقاصد که شامل ۳۸ کشور می‌شوند، در حدود ۴۰ هفته است که در تعطیلی به‌سر می‌برند. ۳۴ درصد مقاصد دیگر نیز در همین بازه زمانی به‌ حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند. همچنین بنا بر گزارش سازمان جهانی گردشگری، پنج مقصد آلبانی، کاستاریکا، جمهوری دومینیکن، مقدونیه شمالی و تانزانیا تمامی محدودیت‌های سفر را افزایش داده‌اند. داده‌های این گزارش، قوانین ۲۱۷ مقصد گردشگری جهان و پیامدها‌ی آن را توصیف می‌کند.

«زوراب پولیلیکاشویلی»، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، در این رابطه اذعان دارد:

محدودیت‌های سفر برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا به‌کار گرفته می‌شود. بر این اساس، امروز که برای احیای صنعت گردشگری تلاش می‌کنیم، باید در نظر داشته باشیم که اعمال چنین محدودیت‌هایی نیز بخشی از راه‌حل محسوب می‌شوند. با این حال، اعمال محدودیت‌ها باید بر اساس آخرین داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها باشند و به‌طور مداوم مورد بازبینی قرار گیرند. این موضوع سبب می‌شود تا احیای صنعت گردشگری که شغل و درآمد میلیون‌ها نفر به آن وابسته است، در سایه امنیت و مسئولیت‌پذیری صورت پذیرد.

نهمین ویراست از گزارش سازمان جهانی گردشگری در خصوص محدودیت‌های جهانی سفر، اختلافات منطقه‌ای در اعمال این محدودیت‌ها را گواهی می‌‌دهد. از میان ۶۹ کشوری که مرزهای خود را تماما به‌روی گردشگران بسته‌اند، ۳۰ کشور در شرق آسیا و اقیانوسیه، ۱۵ کشور در اروپا، ۱۱ کشور در آفریقا، ۱۰ کشور در آمریکا و سه کشور در خاورمیانه قرار دارند.

بسیاری از کشورهایی که مرزهای خود را باز نگه داشته‌اند نیز ورود گردشگران را منوط به ارائه پاسخ منفی تست کرونا و اطلاعات تماس برای ردیابی دانسته‌اند.