سفر هوایی در کرونا

آیا سفر هوایی در دوره کرونا امن است؟

یکی از سوالات اصلی گردشگران و مسافرین در دوره کرونا، امنیت پرواز و سلامت پرواز است. این سوال بین مسافرین وجود دارد که چقدر ریسک ابتلا به کرونا در هواپیما وجود دارد؟ در این مطلب با تکیه بر گزارشات و تحقیقات بنیاد IATA و همچنین نهادهای پزشکی MIT به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

کیفیت هوا چیست؟

کیفیت هوا، به پاک بودن و فیلتر شده بودن هوایی گفته می‌شود که در کابین هواپیما جریان دارد. به گفته MIT Medical هوایی که در کابین هواپیما جریان دارد در حقیقت کیفیت بسیار بالایی دارد. هر دو تا چهار دقیقه، کل هوای موجود در کابین تعویض می‌شود و هوای تازه جریان پیدا می‌کند. هوا جریانی عمودی دارد. از دریچه‌های بالایی هواپیما هوا وارد می‌شود و از کف هواپیما خارج خواهد شد.

در این جریان، نصف هوا به خارج از کابین منتقل خواهد شد و نصف دیگر هوا، توسط فیلترهای HEPA تصفیه و تازه می‌شود. فیلترهای HEPA طبق گفته تحقیقات، تا ۹۹.۹۷ درصد ذرات را فیلتر خواهند کرد.

همچنین مطالعه کنید:

  • چند نفر تا به حال در هواپیما به کرونا مبتلا شدند؟

در این زمینه داده‌ای دقیق در مورد مسافرین ایرانی نداریم. اما سازمان IATA که سازمانی بین‌المللی و فعال در زمینه سفر هوایی است، داده‌هایی را منتشر کرده. طبق گفته مشاورین پزشکی این سازمان و گزارشی که در اکتبر امسال منتشر شد، از بین ۱.۲ میلیارد مسافر، تنها می‌توان به ۴۴ مورد اشاره کرد که در طول سفر هوایی خود به کرونا مبتلا شده‌اند. این یعنی یک در ۲۷ میلیون!

شاید فکر کنید که ممکن است یک سری از موارد گزارش نشده باشد. در این صورت باید اشاره کرد که اگر تصور کنیم،‌ ۹۰ درصد موارد ابتلا گزارش نشده، همچنان ریسک ابتلا ۱ به ۲.۷ میلیون خواهد بود.

پس یک سفر هوایی کاملا امن است؟

پرسیدن این سوال و جواب به آن، کمی سخت است. با داده‌ای که ما مطالعه کردیم و شما هم می‌توانید مطالعه کنید، می‌توان نتیجه گرفت که سفر هوایی به خودی خود شما را در ریسک ابتلای بالا قرار نمی‌دهد. اما همچنان ما باید مراقب باشیم. باید ماسک بزنیم و بهداشت فردی از جمله شستن دست‌ها را رعایت کنیم.

امکان ندارد که ریسک ابتلا در پرواز صفر باشد، چون با نگاه به ماهیت کرونا متوجه خواهید شد که همه جا ریسک ابتلا به کرونا وجود دارد و هیچ‌جا جز خانه شما (در صورتی که همه اعضا قرنطینه باشند) ریسک ابتلا صفر نیست! اگر قصد سفر دارید باید توجه کنید که به چه شهری سفر می‌کنید، اوضاع بیماری در شهر مقصد و مبدا چطور است. همچنین در کنار اینکه باید موارد بهداشتی را رعایت کنید، اگر حس کردید که حال شما مساعد نیست، از سفر هوایی پرهیز کنید.