16

آیا پاسپورت واکسن راهی برای شروع سفرهای بین‌المللی است؟

 

با آغاز فرآیند واکسیناسیون کووید ۱۹ در اروپا، کشورهای قاره سبز سعی دارند تا با اجرای طرح «پاسپورت واکسیناسیون» در جهت احیای صنایع گردشگری قدم بردارند

در حالی که بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا (کووید ۱۹) می‌گذرد، مردم دنیا با دستیابی به‌انواع واکسن‌، درصدد شکست دادن این پاندمی برآمده‌اند. یک پاندمی عظیم و تاریخی که بدون اغراق، تمامی صنایع را زمین‌گیر کرده است. حالا که کشورهای مختلف دنیا، از جمله  اروپا، فرآیند واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند، به‌نظر می‌رسد که کم کم باید خودمان را برای احیای صنایعی آماده‌ کنیم که تحت‌تاثیر کووید دچار رکود شده بودند.

اخیرا اعضای اتحادیه‌ اروپا در نشستی از علاقه خود به ایجاد یک نظام مشترک بر پایه «به‌رسمیت شمردن پاسپورت واکسیناسیون» خبر دادند. البته هنوز مشخص نشده که دارندگان «پاسپورت واکسیناسیون» از چه امتیازاتی بهره می‌برند. در جریان جلسه مذکور، هر ۲۷ نماینده کشورهای اروپایی قبل از مطرح کردن بحث پاسپورت واکسیناسیون، پیرامون راه‌های مختلف برای مقابله با کووید ۱۹ بحث کردند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم کشور آلمان، درباره «پاسپورت واکسیناسیون» چنین گفت:

همه بر لزوم ایجاد یک نظام این‌چنینی توافق دارند. با این وجود، کمیسیون اتحادیه اروپا همچنان به سه ماه زمان برای اجرای چنین طرحی احتیاج دارد. زمانی که قرار است جهت آمادگی زیرساخت‌های فنی (برای اجرای طرح پاسپورت دیجیتالی واکسیناسیون)، به کشورهای اروپایی ارائه شود. تمامی این زیرساخت‌ها تا فصل تابستان آماده خواهند بود.

هنوز مشخص نیست که دارندگان پاسپورت واکسیناسیون از کدام امتیازات برخوردار خواهند شد. کشورهایی مانند اسپانیا، قبرس، یونان و ایتالیا که توریسم برای آن‌ها نقش مهمی دارد، در ماه‌های اخیر در تلاش بودند تا با ارائه «پاسپورت واکسیناسیون» به افرادی که واکسن کرونا را دریافت می‌کنند، درب‌های خود را به‌روی این افراد باز کنند؛ آن هم بدون هیچ محدودیتی. هدف از اجرای چنین طرحی، این بود که اشخاص بتوانند در زمان‌های مشخصی از سال، مخصوصا تعطیلات تابستانی، به کشورهای نام‌برده سفر کنند تا چرخ‌دنده‌های تورسیم در آن‌ها به‌کار بیفتد. گمانه‌زنی پیرامون امتیازهایی که افراد دارای پاسپورت نام‌برده دارند، پیرامون این قضیه است که آیا محدودیتی برای سفر این افراد در نظر گرفته می‌شود یا خیر؟ در این رابطه، سباستین کروز، صدراعظم کشور اتریش، می‌گوید:

چنین افرادی باید بدون داشتن هیچ محدودیتی، به سیاحت در سراسر جهان مشغول شوند.

گرچه آنگلا مرکل چنین نظری ندارد و از دیدگاه او، پرونده‌ چنین موضوعی فعلا باید باز بماند. این در حالی است که اورسالا وون در لایِن، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اعلام کرده که هر یک از کشورهای اروپایی باید به‌صورت جداگانه پیرامون این قضیه محدودیت‌های سفر خود را مدیریت کند.

از آنجایی که در حال حاضر روال واکسیناسیون عمومی در اروپا کاملا نوپا است، باید بیشتر صبر کرد و دید که چگونه این طرح در آینده به مرحله اجرا می‌رسد.