پذیرش مسافران واکسینه شده با سینوفارم

برخی از کشورهای «اتحادیه اروپا» و «منطقه شنگن» واکسن «سینوفارم» (Sinopharm) را برای ورود مسافران خارجی به رسمیت می‌شناسند. در این مطلب با این کشورها آشنا شوید.

 بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن واکسن‌هایی را که هنوز «آژانس دارویی اروپا» (EMA)  تأیید نکرده است را به رسمیت نمی‌شناسند. همین امر شرایط سفر به این کشورها را برای مسافران پیچیده کرده است.

واکسن‌های موردتایید آژانس دارویی اروپا عبارت‌اند از:

واکسن «فایزر-بیون‌تک» (Pfizer/BioNTech)

واکسن «مدرنا» (Moderna)  

واکسن «آسترازنکا» (AstraZeneca)

واکسن «جانسون اند جانسون» (Johnson & Johnson)

واکسن «سینوفارم» (Sinopharm)، از جمله‌ واکسن‌هایی است که در بسیاری از کشورهای جهان تزریق می‌شود. به‌عنوان مثال بیشترین واکسن تزریق‌شده در ایران واکسن سینوفارم است، اما بسیاری از کشورهای اروپایی این واکسن را برای ورود مسافران نمی‌پذیرند.

این واکسن تایید اضطراری «سازمان جهانی بهداشت» (WHO) را دریافت کرده است. با این وجود به‌ این دلیل که واکسن سینوفارم هنوز توسط آژانس دارویی اروپا تایید نشده است، بسیاری از کشورهای اروپایی این واکسن را به رسمیت نمی‌شناسند، اما برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن این واکسن را برای ورود مسافران تایید می‌کنند. این کشورها عبارت‌اند از:

اتریش

قبرس

یونان

مجارستان

ایسلند

هلند

اسپانیا

سوئد

فنلاند

سوئیس

کشورهایی چون اسپانیا و فنلاند تمام واکسن‌های موردتایید «آژانس دارویی اروپا» و «سازمان جهانی بهداشت» را می‌پذیرند. کشور اتریش نیز واکسن سینوفارم را برای ورود مسافران تایید کرده است، اما مسافرانی که این واکسن را دریافت کرده‌اند، مجاز به ورود به هتل‌ها، رستوران‌ها یا دسترسی به سایر خدمات این کشور نیستند.

به غیر از این کشورها، سایر کشورهای واقع در قاره اروپا که واکسن سینوفارم را برای ورود مسافران به‌ رسمیت می‌شناسند عبارت‌اند از:

گرجستان

مقدونیه شمالی

مونته نگرو

صربستان

همچنین برخی از کشورهای اتحادیه اروپا دوزهای مختلط واکسن کرونا را می‌پذیرند. به‌تازگی گزارش شده است که دانمارک، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و نروژ از جمله کشورهایی هستند که ترکیب واکسن‌های کرونا را تایید می‌کنند.