تغییرات قوانین مسافرتی کانادا

دولت فدرال از امروز سه‌شنبه ۷ سپتامبر محدودیت‌های مسافرتی بین‌المللی را برای شهروندان خارجی کاملاً واکسینه شده برمی دارد و به آنان اجازه می‌دهد بنا به دلایل غیر ضروری وارد کانادا شوند.

مسافران بین‌المللی که واجد شرایط ورود به کانادا هستند، بر اسس برنامۀ مرحله‌بندی شدۀ بازگشایی مرز‌ها، دیگر مجبور نیستند به محض ورود ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند.

بیشتر مسافران بین‌المللی از اولین روز‌های آغاز پاندمی کووید ۱۹ از آمدن به کانادا منع شده‌اند.

بزرگترین و پر رفت و آمد‌ترین فرودگاه کانادا، فرودگاه پیرسون تورنتو به مسافران یادآوری می‌کند، که هنگام سفر به دلیل افزایش مسافران، و مقررات بهداشتی کووید ۱۹، انتظار تأخیر را داشته باشند.

مسئولان فرودگاه تورنتوی بزرگ در بیانیه‌‌ای اعلام کردند که آن دسته از مسافران خارجی که وارد فرودگاه پیرسون می‌شوند، باید خود را برای یک پروسۀ سه ساعته و یا بیشتر آماده کنند.

از ساعت ۱۲:۰۱ بامداد روز سه‌شنبه ۷ سپتامبر ۲۰۲۱، مسافران غیر ضروری کاملاً واکسینه شده واجد شرایط ورود کانادا خواهند بود اما آنها باید:

کاملاً واکینه شده‌ باشند: مسافران باید حداقل ۱۴ روز قبل از ورود به کانادا مدارک کامل واکسن (یا ترکیبی از واکسن) را که توسط دولت تأیید شده است دریافت کرده و نشان دهند.

در حال حاضر، فهرست واکسن‌های پذیرفته شده عبارتند از: فایز ، مدرنا ، آسترازنکا و جانسون اند جانسون.

یک جواب منفی آزمایش مولکولی معتبر کووید ۱۹، که بیش از ۷۲ ساعت قبل از پرواز یا رسیدن آنها به گذرگاه مرزی زمینی گرفته شده است، یا نتیجه آزمایش مثبت قبلی بین ۱۴ تا ۱۸۰ روز قبل از آن.

آزمایش‌های آنتی ژن، که اغلب به عنوان «آزمایش‌های سریع» شناخته می‌شوند، پذیرفته نمی‌شوند.

مسافران باید بدون علامت باشند.

هفتاد و دو ساعت قبل از ورود اطلاعات اجباری خود از جمله اثبات واکسیناسیون و برنامۀ قرنطینه را از طریق برنامه یا وب سایت ArriveCAN، به زبان انگلیسی یا فرانسوی آپلود کنند.

در بدو ورود اگر انتخاب شوند باید، آزمایش بدهند [به عنوان غربال‌گری].

هر مسافر بین‌المللی که قبل از ساعت ۱۲:۰۱ بامداد ۷ سپتامبر وارد شود اجازه ورود به کانادا را نخواهد داشت و باید قبل از سوار شدن به هواپیما اطلاعات خود را در ArriveCAN بارگزاری کند. کسانی که نمی‌توانند رسید ArriveCAN خود را نشان دهند، نمی‌توانند سوار هواپیما شوند.

از ۹ آگست، مسافران واکسینه شده هنگام ورود نیازی به آزمایش ندارند، مگر اینکه به طور تصادفی برای تکمیل آزمایش انتخاب شده باشند. همه مسافرانی که به طور تصادفی برای آزمایش انتخاب شده‌اند باید آن را تکمیل کنند، اما برای انتظار نتیجه نیازی به قرنطینه ندارند.

والدین واکسینه شده‌ای که با فرزندان واکسینه نشدۀ خود مسافرت می‌کنند.

از ۹ آگست، کودکان واکسینه نشده زیر ۱۲ سال که با والدین یا سرپرستان کاملاً واکسینه شده سفر می‌کنند، از قرنطینه معاف هستند، اما باید پروتکل بهداشت عمومی را به خوبی رعایت کنند، که شامل عدم حضور ۱۴ روزه در مهد کودک یا مدرسه می‌شود.

فرزندان واکسینه نشده ۱۲ تا ۱۷ ساله و فرزندان وابسته ۱۸ سال یا بیشتر مجاز به ورود به کانادا با والدین یا سرپرست کاملاً واکسینه شده هستند اما به شرطی که پس از ورود ۱۴ روز خود را قرنطینه کنند. 

همه فرزندان واکسینه نشده (به استثنای کودکان زیر پنج سال) باید در روز اول و هشتم ورود خود به کانادا آزمایش کووید ۱۹ را انجام دهند.

 مسافران واجد شرایطی که به طور کامل واکسینه نشده‌اند.

هیچ تغییری در شرایط آزمایش و قرنطینه برای مسافرانی که واکسینه نشده‌اند اما واجد شرایط ورود به کانادا هستند - مانند شهروندان کانادایی، و مقیمان دائم کانادا، وجود ندارد. این مسافران هنوز مشمول قرنطینه، تمام آزمایش (قبل از ورود، روز اول و روز هشتم) و ارائه اجباری برنامه سفر، تماس و قرنطینه از طریق ArriveCAN هستند.